روزنوشته های علیرضا سرگزی

فعلا دانشجوی پزشکی

معرفی کتاب راهنمای پزشکان در مطب

3.7 (73.33%) 3 vote[s]

از قدیم گفتن جوینده یابنده است، دنبال هر چیزی باشی حتی اگر ندونی که از چه راهی باید بهش برسی، یه جایی، یه جوری بهش میرسی که حتی فکرش رو هم نمی کنی، پیدا کردن این کتاب چنین روندی رو برای من طی کرد.

از مدت ها قبل دغدغه ی بالین داشتم، دنبال کتاب های مختلف و منابعی می گشتم که گره از مشکلم در بالین بیمار در بیاره به خصوص در دوران اینترنی که داری تمرین پزشکی می کنی.
خودمونیم راحت باشم، هنوز که هنوزه خجالت می شکم که بهم میگن دکتر، چون میدونم که چقدر نمی دونم، اصلا هیچی پزشکی بلد نیستم، برای همین و با توجه به دغدغه ام و جست و جویی که همیشه داشتم، کاملا اتفاقی وقتی که برای کارگاه نشریات وزارت بهداشت رفتم دانشگاه شید بهشتی، دانشکده پزشکی رو دیددم، همیشه از درب شمالی به دانشکده پزشکی شهید بهشتی میرفتم ولی این دفعه از درب جنوبی رفتم و کتاب فروشی رو دیدم ورفتم حریصانه دنبال کتاب می گشتم، چون وقت کمی داشتم هرچی کتاب که احسس کردم به دردم می خوره برداشتم، البته مسئله قیمت کتاب دست و پامو بست برای همین کتاب های ارزون قیمت رو برداشتم، اون موقع کتاب ها رو زیادی ورق نزدم تا امروز که مقدمه ی کتاب راهنمای پزشکان در مطب رو خوندم، انقدر این مقدمه عالی بود که می خوام جداگانه در یک مطلب جدا در موردش بنویسم، فعلا در خصوص ویژگی های این کتاب ارزشمند می نویسم

این کتاب حاوی دو بخش است:

بیماری های گوش، حلق و بنی
بیماری های تنفسی

در مقدمه ی کتاب گفته که سعی کردیم از قانون پارتو استفاده کنیم، ۲۰ درصد مطالب ۸۰ درصد موارد (بیماران) رو شامل میشه و ۸۰ درصد بقیه فقط ۲۰ درصد موارد (بیماران).

بیماری ها رو به چهار قسمت تقسیم کرده:
۱- بیماری هایی که بیش از یک مورد آن در طی روز مشاهده می شود: مثل سرماخوردگی
۲- بیماری هایی که در طی هفته بیش از یک مورد را مشاهده می کنید
۳-بیماری هایی که در طول یک ماه بیش از یک مورد با آن مواجه می شویم
۴- بیماری های کمیابی که در طی چند ماه ممکن است با یک مورد از آن ها مواجه شویم، تشخیص آنها هوشیاری می طلبد و عدم تشخیص آب رو حیثیت پزشک رو میبره D:

کار جالب دیگری که مولفان این کتاب آنجام دادن این هست که در هر تابلو بالینی شاه علامت ها رو مشخص کرده، تشخیص را آورده و تابلوهای فریبنده رو هم ذکر کرده است، سپس خلاصه ای در مورد اهمیت نکات کلینیکی، اپیدمیولوژیک و هشدارهای لازم، توصیه های غیردارویی، داروهای هر بیماری و نسخه های پیشنهادی و در آخر کتاب هم اطلاعات داروهای شایع آورده شده است، خدایی دیگه ازین بهتر نمیشه

تمام مطالب کتاب هم بر اساس ۳ منبع نوشته شده که اصلی ترین منابعش: cecil,Nelson, Harrisn, Current, Merck manual, Up to date, Essential  و هند بوک های oxford

به نظرم این کتاب یکی از بهترین کتاب های فارسی موجود مورد نیاز اینترن ها و پزشکان عمومی هست.

6 دیدگاه

 1. سلام وقتتون به خیر دکتر.خیلی ممنون از مطلبی ک گذاشتین چون این دغدغه منم هست.متاسفانه اموزش ما کمتر به approach ب بیمار میپردازه.میخواستم بدونم این کتابی ک معرفی کردین فقط در زمینه بیماری های تنفسی و entهست یا سایر مطالب در جلدهای دیگه ای هم موجوده؟

 2. محمد علی ارگانی

  شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ at ۵:۱۶ ب.ظ

  دوست عزیزم ، همکار گرامی و فرزند فرهیخته ام
  سلام
  یادداشت زیبای شما را پسرم بطور اتفاقی دید و مرا مطلع کرد . از حس مسئولیت شما سپاسگزارم . هنگامی که نوشتن و طراحی کتاب را شروع کردم دقیقا مخاطبی چون شما را در ذهن داشتم و اکنون با دریافت بازخورد از شما و چند همکار دیگر احساس میکنم که ۲ سال کار مداوم و با وسواس به بار نشسته است .
  من نیز همچون شما در دانشگاه شهید بهشتی درس خواندم اما ۳۳ سال قبل . آشکار بود که اکثریت اساتید صاحب نام خصوصا در دوران بالینی دغدغه آموزش ندارند یا کارشان را در این زمینه بلد نیستند . هنگامی که از دانشگاه فارغ شدم دیگر پشت سرم را هم نگاه نکردم و حتی یک بار هم تلاش جدی برای امتحان رزیدنتی نکردم …… اما دغدغه و وسوسه آموزش هیچگاه رهایم نکرد و اکنون احساس میکنم به هدف رسیده ام .
  میدانستم که این کار بزرگ را با بضاعت اندک علمی و توان کم به پایان نمیرسد اما قصدم این بود که نمونه ای از یک کتاب کاملا کاربردی و مختصر ارائه کنم و امید میبرم که همکارانی چون شما کار را ادامه دهند و بقیه عناوین روزی به چاپ برسد .
  خوش حال خواهم شد که تجربه طولانی خود را در طبابت کلینیکی در اختیار تمام همکاران جوان و فرهیخته خود قرار دهم .
  ضمنا چاپ جدید کتاب با کیفیتی بسیار بالا و مطالب روزآمد در دسترس است . ریش و قیچی دست انتشارات تیمورزاده است .
  خوشحال میشوم اگر بتوانم پاسخ سوالی را بدهم .
  به امید دیدار

  • علیرضا

   شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ at ۱۰:۱۲ ب.ظ

   سلام استاد عزیز و بزرگوارم
   از دیدن کامنتتون خیلی خوشحال شدم
   از اینکه این حقیر رو مورد تفقد قرار دادید بسی خرسند شدم.
   سال گذشته دقیقا در همین ایام پس از امتحان پره اینترنی بود که در حال جست و جو برای کتاب های مورد نیاز دوره ی اینترنی بودم و کتاب فروشی ها رو بالا پایین می کردم تا اینکه به کتاب فروشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رسیدم و اولین بار بود که کتاب شما رو دیدم، با تورق کتاب به این نتیجه رسیدم که این کتابی است که دنبالش می گردم و اینکه استادی همچون شما دقیقا دست بر روی جایی بگذارد که کمتر کسی به آن فکر می کند و به فکر مشکلات واقعی دانشجویان پزشکی تازه فارغ التحصیل باشد در این دوران برای امثال من گنجی ارزشمند است.
   خوشحالم که احساس می کنید تلاش هایتان به بار نشسته است و امیدوارم به زودی سایر عناوین نیز به چاپ برسد.
   امیدوارم بتوانم از تجربه ی ارزشمندتان در زمینه طبابت کلینیکی بهره ببرم.

   با سپاس

 3. اونقدری که دیدن کامنت دکتر ارگانی خوشحال کننده بود و چسبید هیچ چیزی امروز نمیتونست خوشحالم کنه!
  ممنون که این کتابو معرفی کردی. فقط خدا میدونه که تو ذهنم بود اگر همچین کتابی پیدا نکنم خودم دس بکار شم بنویسمش! 🙂

  • علیرضا

   تیر ۲۳, ۱۳۹۸ at ۲:۴۷ ب.ظ

   منم خیلی خوشحالم
   درحال حاضر دارم کتابی جامع می نویسم که امیدوارم به زودی چاپ بشه 🙂

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

*