روزنوشته های علیرضا سرگزی

فعلا دانشجوی پزشکی

عملگرایی یا حرافی

5 (100%) 1 vote

در قسمتی از کتاب در باب شهریار ماکیاولی در مورد این صحبت به میان آمده که قدرتمند بودن با حرف نیست بلکه باید با عمل آن را نشان داد.

از نظر ماکیاولی رهبران با عمل کردن به یکدیگر پیام می دهند نه با حرف. برعکس مدیران در حال حاضر قبل از انجام هر کار در مورد چرایی و ویژگی های آن صحبت می کنند.

براساس نظر ماکیاولی ما باید شجاعت انجام کار رو داشته باشیم و عواقب آن را به جان بخریم.

در جایی هم خوانده بودم وقتی کاری که شما می خواهید انجام دهید را به دیگران میگین ذهن فکر می کنه که شما انجامش دادین و شور و شوق برای انجام کار مورد نظر کاهش پیدا می کنه، از طرفی وقتی به دیگران میگیم که چه کاری قراره انجام بدیم انرژی های منفی آن ها به سمت ما روانه میشه و خود مانعی برای انجام تصمیم مان میشود

در پایان این فصل کتاب هم توصیه ای برای ما دارد:

به تغییر قابل توجهی فکر کنید که به شما و دیگران نشان می دهد توانسته اید به هدفی برسید. یادداشت یا ایمیل نفرستید-تغییر را ایجاد کنید. شهامت این را داشته باشید که بگذارید مردم هر چه می خواهند بگویند.

4 دیدگاه

 1. سلام آقای سرگزی، ظهر پاییزیتون بخیر

  فکر می‌کنم من هم قبلا این روشنیده بودم که نباید قبل از اینکه کاری رو انجام دادیم درموردش بزای دیگران توضیح بدیم، باتوجه به تجربهٔ شخصی خودم میتونم بگم این دیدگاه تا حدود زیادی میتونه درست باشه.

  مدتیه دارم سعی می‌کنم نسبت به حرف دیگران بی تفاوت باشم و مسیر خودم رو برم چون دیگران براشون اهمیتی نداره چی میگن و دربارهٔ کی دارن حرف می‌زنن، فقط به این اهمیت میدن که یه چیزی گفته باشن و اظهار نظری کرده باشن.

  • علیرضا

   آذر ۶, ۱۳۹۶ at ۱:۱۹ ب.ظ

   سلام زینب
   ممنون که وقت می‌ذاری و متن های اینجا رو می خونی.
   به قول یکی از اساتید که می گفت: مگر چند سال زنده ای که حالا بیایی و بیشترشو برای حرف دیگران زندگی کنی، خودسانسوری کنی که نکنه فلانی این طور فکر کنه و …
   خودت باش و از زندگیت لذت ببر.

 2. می‌دونی چیه!؟
  خیلی خوشحالم که با این حجم از درسی که داری، و این محدودیت زمانی، همچنان داری کتاب می‌خونی و وبلاگ می‌نویسی 🙂
  واقعاً آفرین.

  درمورد نگفتن هدف‌ها به دیگران حدیث هم، با همین مفهومی که در متن اشاره کردی، داریم که الان خاطرم نیست و با سرچ هم نیافتمش.
  ولی برون‌گرایی زیادازحد من خیلی از اوقات باعث می‌شه دوستان نزدیکم رو در جریان اقدامات بعدیم بذارم. ولی دارم تمرین می‌کنم که اینطور نباشم.

  • علیرضا

   آذر ۶, ۱۳۹۶ at ۱:۱۰ ب.ظ

   مصطفی جان بهم لطف داری.
   این مدت اهمال کاری واقعا گریبانم رو گرفته بود، دارم سهمش رو توی زندگیم کم می کنم.
   عوارض صحبت کردن در مورد اهداف رو به شخصه تجربه کردم و این تجربه های تلخ باعث شده کم تر صحبت کنم.
   ممنونم اینجا رو می خونی

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود

*