روزنوشته های علیرضا سرگزی

فعلا دانشجوی پزشکی

دفترچه case file بیمارانم

2.3 (46.67%) 3 votes

استاژر بخش اطفال بودم، روتیشن عفونی از سخت ترین و شلوغ ترین روتیشن های بخش اطفالمون بود، همه از این روتیشن ترس داشتند، تازه روتیشن عفونی شروع شده بود، روز اول حدود ۱۵ مریض داشتم، که باید شرح حال و نوت روزانه براشون می گذاشتم، آزمایشات جدید رو استخراج می کردم و تمام اقدامات تشخیصی دیگر مریض ها رو هم پیگیری می کردم، به هر بدبختی دست پا شکسته راند روز اول تموم شد.

نگران روزهای بعد بودم، می‌گن نیاز مادر اختراع‌ِ، نشستم با خودم فکر کردم، من یه چیزی اینجا کم دارم، یه دفترچه ای می خوام که همه ی اطلاعات مریض ها رو داخلش داشته باشم و همیشه در دسترس که اگر یه روزی استاد در مورد آزمایشات قدیمی مریض پرسید به مِن مِن نیوفتم، همچنین نکاتی رو که بالاس سر هر مریض گفته میشه رو هم بتونم بنویسم و دفترچه ای که این ویژگی ها رو داشته باشه طراحی کردم و مهمترین آپشنش این بود: تو جیب روپوش جا میشه!

این دفترچه به قدری کاربردی بود که کم کم به سایر بچه ها هم سرایت کرد و همه یکی از این دفترچه ها داشتن و این دفترچه سینه به سینه به بقیه گروه ها منتقل شد و همه انتشارات(پاپیروس) که می رفتن می گفتن یه دونه ازون دفترچه های علیرضا برامون بزن 🙂

اواخر روتیشن عفونی اطفال بودم در مسیر بین بخش ها با استاد تنها شدم، استادی که خیلی سخت گیر بود و تا اون روز اصلا توجهی بهم نداشت، رو کرد بهم و گفت: جهان سوم جاییه که اگر از کسی جلوی بقیه تعریف کنی بهش حسادت می کنند و مانع پیشرفتش میشن!

پی نوشت: فایل پی دی اف این دفترچه رو اینجا میگذارم، شاید به درد کسی خورد.

my case file

پینوشت ۲: این دفترچه خیلی ناقصه و می‌شه موارد زیادی رو بهش اضافه کرد؛ اگر انتقاد و پیشنهادی در مورد این دفترچه دارید همینجا کامنت بذارید تا اعمال کنم.

 

6 دیدگاه

 1. احتمالاً این از اون خاطراتیه که بعداً واسه بچه‌هات تعریف می‌کنی که ببینن چه پدر خفنی دارن😉

 2. سلام.مرسی .این دو پست جدید فوق العاده بودن
  درمورد دفترچه کیس فایل یکی اینکه یعنی از این ۴ برگ ب تعداد زیاد کپی کردین و فنرش کردین؟؟
  دوم اینکه این کار خیلی زمان بر نیست؟ما در عرض ۱۵ ۲۰ دقیقه باید ۷-۸ تا مریض ببینیم و اردر و پروگرس نوت براشؤن بنویسیم،از این تعدادم دو سه تاشون جدیدن و ما از اول در جریانن هستیم .الباقی مریض هایی هستنن که خیلی اقدامات روشون انجام شده حالا به دست ما رسیدن یعنی ما از اول اطلاعاتشون رو بخایم وارد کنیم تو دفترچه؟
  البته اینکه شما میگین خیلیییی عالیه ها .اصلا هیجان انگیزه ایننکه خودمون در جریان بیماران اینقد پیوسته و منظم باشیم و میتونیم با اون تکست برای خودمون درست کنیم حتی!
  ولی ایا عملا شدنی هست؟از نظر تایمی فرصتش رو داریم؟
  بعد تو قسمت ازمایشگاه تاریخ زدن هم لازمه دیگه..سیر تغییرات هم ارزشمنده ولی شما تاریخ نزده بودین واسش
  برای اردرها هم اردهایی که به طور کلی لازمه درواقع بنویسیم و نه با سیر زمانی و تاریخش.درسته؟فکر میکنم اینطوری بیشتر کاربرد داشته باشه بعدها
  در کل ایده فوق العاده ای بود و خیلی ممنون

  • علیرضا

   مهر ۶, ۱۳۹۷ at ۹:۰۹ ق.ظ

   سلام سارا
   اره ازین چهار برگ کپی زدم، ولی امروز یه نسخه ی کامل ۵۰ برگی میذارم داخل وبلاگ.
   در مورد اینکه آیا این کار زمان بر هست یا نه، اره زمان بره ولی نه اونقدر که تو نتونی انجامش بدی، تو قرار نیست که همه ی اطلاعات رو همون لحظه ای که داری مریض ها رو میبینی وارد دفترچه کنی، مثال میزنم: فردا روز اول روتیشن ریه‌ت هس، روز قبل میری و off service note های اینترنهای قبلی رو می خونی، مثلا در اینجایی که من هستم روز قبل از شروع روتیشن با اینترن قبلی میریم و همه ی مریض ها رو راند می کنیم و همه ی اطلاعاتی که لازم هست رو ازش میگیرم و داخل دفترچه مینویسم، بعدش هم که یه تایم میذارم و بقیه اطلاعاتی رو که لازم دارم رو از پرونده استخراج می کنم و داخل دفترچه می نویسم. در کل باید وقت بذاریم و یادگیریمون رو کند کنیم.
   سیر نوشتن اوردر هم همونطوری باشه که داخل پرونده نوشته و کنار اوردر جدید دلیل آن را هم ذکر کنیم.
   در مورد آزمایش ها هم تاریخ مهمه و اولین ردیف مخصوص تاریخ هست
   از نظر من عملیه به شرطی که وقت بذاریم، شاید بعضی روزها نتونیم همه ی مریض ها رو اینطوری وارد دفترچه کنیم ولی کلا سعی کنیم از هر بیماری یک کیس کامل داخل دفترچه داشته باشیم.

 3. سلام و سپاس
  برای بیماران سرپایی درمانگاه چه؟اطلاعات و اموخته هامون از اونها چی؟
  ما این ماه بخش روانیم .باید برای روانپزشکی دفترچه ای مخصوص طراحی کنم😉

  • علیرضا

   مهر ۶, ۱۳۹۷ at ۹:۳۱ ق.ظ

   سلام مرمر
   سناریویی که در بیماران سرپایی درمانگاه دارم اینطوریه:
   قبل از اینکه استاد بیاد، از مریض شرح حال خلاصه میگیرم، اگر نیاز به معاینه داشته باشه معاینه هم می کنم و اگر تشخیصی هم به ذهنم برسه می نویسم و در کتاب نسخه نویسی که همراهمه دنبالش می گردم، بقیه مریض ها رو هم تا جایی که زمان اجازه بده همینطوری می بینم، استاد وارد درمانگاه می شود، بیمار من وارد که می شه شرح حالی که از مریض گرفتم رو برای استاد می خوانم و نگاه می کنم استاد چه سوالات دیگری از مریض میپرسه و چه اقداماتی انجام میده و درنهایت چه نسخه ای می نویسه از استاد در مورد تشخیص و دلیلش می پرسم و اگر در کتاب نسخه نویسی داروی دیگری نوشته شده بود از استاد دلیلش رو میپرسم که چرا فلان دارو رو تجویز نکردید و همه ی این روند رو سعی می کنم بنویسم، البته ویس هم ضبط می کنم تا مواردی رو که از دست میدم بتونم بعد بنویسم.

   برای روانپزشکی هم متناسب با مریض ها و آنچه که در این بخش نیاز داری می تونی دفترچه ای طراحی کنی،

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود

*